Stanford University Home

Stanford News Archive

Stanford Report, June 16, 1999

Law School graduates receive awards

One hundred ninety-seven graduates of Stanford Law School, including 174 who earned doctor of jurisprudence degrees, received diplomas at the school's Commencment Luncheon Sunday, June 13.

Matthew W. Meskell was named the school's Nathan Abbott Scholar, a distinction given annually since 1966 to the graduate with the highest cumulative grade point average. Aaron M. May, who had the second-highest GPA, won the Urban A. Sontheimer Third-Year Honor.


Related Information:


Also named on Sunday were the members of the Order of the Coif, recognizing graduates in the top 10 percent of their class. They included, in addition to Meskell and May, Jeffrey W. Bellin, Charles Randall Carr, Robert Todd Cruzen, Eric Greenawalt, Erich Ogden Grosz, David P. Huitema, Kathleen Anne Malloy Kane, Joshua M. Layton-Rodin, Brian Robert Matsui, Rigel Christine Oliveri, Catherine A. Paytash, Brett Jason Rodda, Noah M. Sachs, Ansgar Alfred Augustinus Simon, Laura Owen Magee Spiegelman and Hannah Lea Temple.

Among the other award winners were:

First-Year Honor: Jeffrey W. Bellin

Second-Year Honor: Joshua M. Layton-Rodin

Frank Baker Belcher Evidence Award: Daniel B. Chammas

Nathan Burkan Memorial Competition (copyright): David A. Casimir, 1997-98 recipient

Lawrason Driscoll Moot Court Award: Jason Mark Cohen, Erich Ogden Grosz, John David Kauffman, Sarah Ellen Kurtin, Ari Nathan Lefkovits, Benjamin Stephen Levin, Nicole Anne Perez, Jason Fielding Robinson, Darian A. Stanford

Carl Mason Franklin Prize in International Law: Margaret E. McGuinness, 1997-98 Recipient

The Richard S. Goldsmith Award (dispute resolution): Margaret E. McGuinness

Keck Award for Public Service: Toni Marie Broaddus

Marion Rice Kirkwood Moot Court Prizes ­ Walter J. Cummings Awards: Kirstin M. Ault, Junichi P. Semitsu (best brief); Junichi P. Semitsu (best individual oral argument); and the Mr. and Mrs. Duncan L. Matteson, Sr. Awards: Kirstin M. Ault, Junichi P. Semitsu, Jeffrey Mark Cohen, David Michael Gonzalez

Olaus and Adolph Murie Award in Environmental Law: Noah M. Sachs (first place), Ana R. Mallari (second place)

Hilmer Oehlmann, Jr. Prizes (first-year research and legal writing): Thomas Tyson Ballantine, Eric Renner Barnett, Scott M. Braunstein, Jason Mark Cohen, Paul Jerrold Epstein, Kathleen Anne Malloy Kane, Sarah Ellen Kurtin, Jennifer R. McGlone, Margaret E. McGuinness, Matthew W. Meskell, Joshua Adam Munn, Tyler Griffin Newby, Brett Jason Rodda, John Robert Sabatini, Michael Charles Spillner, Tami L. Swiger

Public Service Fellowships: Toni Marie Broaddus, Dominique Day, Todd S. Heyman, Suzanne McKechnie Klahr, David Onek, David Matthew Radel, Brian A. Schmidt, Corinne Jennifer Sumpter

Lisa M. Schnitzer Memorial Scholarship (public interest): Corinne Jennifer Sumpter

Stanford Law Review Awards ­ Board of Editors' Award: Benjamin Gershon Hadary, Amy Christiane Korytowski, Sarah Ellen Kurtin, Catherine A. Paytash, James Robert Shull; Irving Hellman, Jr. Special Award: Tyler Griffin Newby; President's Award: Joshua Adam Munn; Founder's Award: Michael Charles Spillner; Jay M. Spears Award: Paul Jerrold Epstein

The Law School, which is on a semester schedule, held its graduation ceremony May 16. SR